آموزش آب بندی موتور سيکلت

ارسال شده در: بلاگ, دانستنی ها | 2
آموزش آب بندی موتور سيکلت

 

آب بندی چيست؟
منظور از آب بندی عمل صحيح عملکرد و قرار گيری قطعات و اجزای خودرو ميباشد که پس از منتاژ قطعات به دليل وجود اصطحکاک هایی که بين اجزای منتاژ شده وجود دارد این قطعات در اثر کارکرد در جای خود با عمل سایشی اقدام به قرارگيری صحيح در جای خود مينمایند که در اصطلاح آب بندی گفته ميشود. اما تازمانی که این قطعات به صورت درست در جای خود قرار نگرفته اند هرگونه فشار کاری که به آنها وارد گردد باعث ميگردد که عمل سایش صورت نگيرد و عمل شکستگی و یا ایجاد ترک هایی باعث گردد که قطعات آسيب ببيندد و در طی مدت کوتاهی از کار بيوفتند و عملا باعث ایجاد هزینه و آسيبهای بعضا جبران ناپذیری گردند.

 

آب بندی انجين:

شرکت کبير موتور قبل از فروش مرحله اول آب بندی را انجام و پس از اطمينان از صحت عملکرد و رفع عيب های احتمالی اقدام به فروش مينمایند. عمل آب بندی در موتور سيکلت ها سه مرحله ای ميباشد. اما در کشور ایران چنين رویه ای توسط هيچ یک از سازندگان طی نميشود و این امر به مشتری واگذار ميگردد. که متاسفانه شاهد هستيم که اکثر عموم مردم با ذهنيت های اشتباه و نظرات بی پایه و اساس بدون داشتن هيچ دانش فنی اقدام به آب بندی مينمایند. شاید بار ها شنيده باشيد که عموم مردم مخصوصا تعمييرکاران گفته اند آنقدر برانيد تا موتور شما هار شود. آب بندی صحيح انجين افزایش عمر موتورسيکلت را تضمين ميکند. در این بخش روش آب بندی صحيص توضيح داده ميشود.

 

زمانی که شما یک موتور سيکلت را خریداری مينمائيد توسط کارخانه سازنده روغنی در موتور ریخته شده است این روغن از بهترین و مرغوب ترین روغن های موتور ميباشد زیرا که اولين استارت یک انجين نيازمند یک روغن بسيار با کيفيت ميباشد که به خوبی بتواند اصطحکاک اوليه بين قطعات را کاهش دهد. زمانی که برای اولين بار انجين استارت ميشود ميبایستی حدود ۱ دقيقه انجين در حالت عادی ( در اصطلاح درجا ) کارکند تا کليه قطعات به صورت کامل روغن کاری شوند سپس به آرامی با افزایش ميزان سوخت دور موتور را از ۱۰۰۰rpm تا حداکثر ۲۵۰۰rpm رسانده تا با افزایش فشار روغن ذرات بسيار ریزی که در لحظه اول استارت انجين بر اثر سایش از قطعات جدا شده اند در سطح روغن به حرکت در آیند سپس انجين را در حالت عادی رها نموده تا ۳ دقيقه. پس از صحت عملکرد انجين و عمليات سوخت رسانی نسبت به تکنولوژی ساخت و نوع فيلتر روغن انجين موتور سيکلت پس از طی حداکثر ۵۰ الی ۱۰۰ کيلومتر با حداکثر دور موتور ۳۵۰۰rpm الی ۴۰۰۰rpm ميبایستی روغن انجين تعویض گردد .

 

توجه در زمان آب بندی موتور ميبایستی از بهترین نوع روغن موتور موجود در بازار استفاده نمائيد .

روغن موتورمتناسب با انجين موتور سيکلت یا ماشين خود را بایستی استفاده نمائيد. در موتور سيکلت هایی که دارای فيلتر های فلزی هستند و دارای حجم موتور ۵۰cc تا ۱۸۰cc می باشند می بایستی از روغن هایی با درجه حداقل کيفيت SF و گرانروی ۵۰­۲۰ استفاده نمایند و حتما می بایستی دقت شود که تا قبل از طی ۵۰ کيلومتر اول دور موتور نبایستی بيش از ۳۵۰۰rpm برسد .

در موتور سيکلت هایی که دارای فيلتر های کاغذی هستند و دارای حجم موتور ۲۰۰cc تا ۲۰۰۰cc می باشند می بایستی نسبت به تکنولوژی ساخت انجين از روغن هایی با درجه کيفيت حداقل SG و بالا ترین کيفيت تا به امروز SM و گرانروی ۵۰­۲۰ استفاده نمایند و حتما می بایستی دقت شود که تا قبل از طی ۱۰۰ کيلومتر اول دور موتور نبایستی بيش از ۴۰۰۰rpm برسد.

 

در موتور سيکلت هایی که فاقد نشانگر دور موتور هستند و دارای حجم موتور ۵۰cc تا ۱۴۰cc می باشند می بایستی نسبت به تکنولوژی ساخت انجين از روغن هایی با درجه کيفيت حداقل SF و بالا ترین کيفيت تا به امروز SM و گرانروی ۵۰­۲۰ استفاده نمایند و حتما می بایستی دقت شود که تا قبل از طی ۱۰۰ کيلومتر اول سرعت آنها نبایستی بيش از h/۴۵Km برسد.

 

در زمان آب بندی نبایستی دور موتور شما ثابت بماند و ميبایستی مدام با تغيير دور موتور باعث شوید تا حرارت در موتور بالا نرود و در هر حال نبایستی دور موتور از حد مجاز فراتر رود و اقدام به رانندگی نمائيد.

 

اخطار: در زمان آب بندی نبایستی دسته گاز به آخر برسد و یا دور موتور از حد مجاز فراتر رود .

 

در موتور سيکلت ها عمليات آب بندی اصلی و حياتی موتور سيکلت ۰ تا ۳۰۰ کيلومتر اول صورت می گيرد که عمر انجين و عملکرد صحيح آن در مرحله اول ميباشد در مرحله دوم آب بندی که بسته به تکنولوژی ساخت انجين کمی متفاوت است تقریبا از ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ کيلومتر ادامه دارد که با نام مرحله ریسک معرفی می گردد که در این مرحله هرگونه ایراد احتمالی انجين موتورسيکلت در آن نمایان خواهد شد و در بيش از ۱۶۰۰ به بعد مرحله اطمينان از عملکرد ميباشد و می توانيد حداکثر قدرت و سرعت را از موتور انتظار داشته باشيد.

 

در مرحله اول تحت هيچ شرایطی نبایستی دمای انجين بالا رود و یا به انجين فشار وارد گردد و یا دور موتور از حد معينی فراتر رود اما افزایش سرعت هيچ گونه مشکلی ندارد یعنی اگر دور موتور یک موتور سيکلتی بر روی ۵۰۰۰ دور در دقيقه باشد و سرعت آن ۱۰۰ کيلومتر در ساعت بود هيچ گونه مشکلی وجود ندارد تنها در زمان آب بندی مرحله اول که مربوط به انجين می باشد دور موتور از اهميت برخوردار ميباشد یعد از مرحله اول که با افزایش دور موتور، سرعت نيز افزایش می یابد و عملکرد ترمز ها و کاربراتور و سوپاپ ها و پمپ روغن و شاتون و ميل لينگ در مرحله حساسی هستند زیرا که اگر ایرادی در مرحله اول به وجود آمده باشد در مرحله دوم نمایان ميگردد .

 

 

نوشته شده از سایت : kabirmotor.com

2 Responses

  1. nemat

    با سلام.راهنمایی میخواستم ازتون،لطف کنین زود پاسخ بدین به ایمیلم ممنون میشم.در مورد کویر آر کی وی 200. دست دو،ارزش داره بگیرم؟

  2. محمد رضا

    سلام ببخشید میخواستم ببینم میشه به بنلی ۲۵۰ سی سی تک سیلندر بنزین معمولی زد یا فقط باید super زد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *